خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

قرائت و قاریان قرآن بازگشت به دانستنی های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 19-اسفند-1392 -- تعداد بازدید : 1904 بار

قرائت و قاریان قرآن

قرائت قرآن و تلاوت آیات آن ، یکی از مهم ترین مسائل قرآن به شمار می رود ، به گونه ای که از صدر اسلام عده ای به این کار همت گماشته و عهده دار قرائت قرآن ئ تعلیم آن در جامعه ی اسلامی بوده اند .

قاریان قرآن در طول تاریخ گذشته به چند دسته تقسیم کرده اند که به نام ((طبقات قرّاء)) معروف است : طبقه اول ، قرائت قرآن را مستقیما از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله فرا گرفته و مشهور شده اند که عبارتند از : (( عبدالله بن مسعود ، اُبی بن کعب ، ابوالدرداء و زید بن ثابت )) . طبقه دوم کسانی هستند که قرائت قرآن را از طبقه ی اول فرا گرفته اند و شامل : (( عبدالله بن عباس ، ابئالاسود دوئلی ، علقمة بن قیس ، عبدالله بن سائب ، اسود بن زید ، ابوعبدالرحمان سلمی و مسروق بن اجدع )) می باشد . به دنبال آن بزرگان دیگری در طبقات سوم تا هشتم ( تا عهد توین قرائات ) قرار دارند .

سلسله ی قرّاء ( قاریان بنام قرآن ) و قرائات ، قرن به قرن و پیوسته ادامه داشت تا اینکه ابوبکر بن مجاد ( 245-324 ه.ق) – شیخ القراء بغداد – در اوایل قرن چهارم ، قرائات را در هفت قرائت ار هفت قاری بنام ، به رسمیّت شناخت . بعد ها در دوره های مختلف ، هفت قاری دیگر اضافه شد که بدین ترتیب مجموعه چهارده قرائت معروف گردید و به دلیل آنکه هر کدام از این قرائات از سوی دو راوی روایت شده ، مجموع قرائت متداول به 28 قرائت می رسد .

در حجیّت قرائات و صحت آنها – که آیا جملگی به گونه متواتر از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله نقل شده یا نه ؟ گفت و گو فراوان است . پاسخی که بو طور کلی از آ« مباحث به دست می آید منفی است ؛ زیرا طبق رای محققین ، بیش از یک قرائت از پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله نرسیده و آن ، قرائت متداول در میان مسلمانان است .


تعریف قرائت


تلاوت ، خواندن قرآن کریم است و قرائت همان تلاوت است ؛ اما اصطلاحا به گونه ای از تلاوت اطلاق می شود که دارای ویژگی های خاص باشد ؛ به عبارت دیگر ، قرائت ، تلاوت نص وحی الهی ، به حسب اجتهاد یکی از قراء معروف ، بر پایه ی اصول معینی که در علم قرائت مشخص شده ، می باشد .

البته قرآن دارای نصّ واحدی است و اختلاف میان قُرّاء بر سرِ به دست آوردن و رسیدن به نصّ واحد است . امام صادق علیه السلام می فرماید : قرآن یکی بیش نیست و اختلاف بر سر قرائت آن از جانب راویان ( قاریان ) صورت گرفته است .

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا