خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

نیرنگ با خدابازگشت به دانستنی های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 08-اسفند-1392 -- تعداد بازدید : 2181 بار
نیرنگ باخدا


بدترین مراتب نیرنگ با خدا ، خدعه ی منافقین است یعنب کسانی که کفر خود را پنهان نی دارند و در ظاهر اظهار اسلام و ایمان می نمایند در سوره بقره آیه 2 می فرماید :


يُخادِعُونَ اللَّهَ وَ الَّذينَ آمَنُوا وَ ما يَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنْفُسَهُمْ وَ ما يَشْعُرُونَ

می خواهند خدا و کسانی را که ایمان آورده اند فریب دهند ، با آنکه جز خودشان را فریب نمی دهند و نمی فهمند.


سوال : اگر گفته شودخدعه درموردی است که نیرنگ زده شده بیخبرباشد و خدعه رانفهمد بنابراین خدعه ی باخدا چگون هاست؟

پاسخ آن است که ایشان چون با پیغمبر و مومنین خدعه می کردند در حکم نیرنگ با خداست یا اینکه منافقین با خدا معامله ی خدعی و نیرنگی و فریبکاری می کردند چون کفر خود را پنهان و اظهار ایمان می کردند.
معنی اینکه به خودشان نیرنگ می زنند این است که از خدعه ی ایشان به پیامبر اکرم صلوة الله علیه و آله و مومنین ضرری نمی رسد بلکه ضررش به خودشان می خورد . چون خود را از هر خیر و سعادتی محروم می کردند در دنیا به بلای رسوایی و در آخرت به عذابهایالهی گرفتارمی کردند.
از جمله موارد نیرنگ با خدا ریای در عبادت است .

ادّعای مقامات روحانی


از جمله مراتب خدعه ی با خدا ادّعا کردن بعضی از مقامات عالیه ی دینی است در حالی که خقیقتا فاقد آن است مانند مقام صبر و شکر و توکل و رضا و تسلیم و اخلاص . مثلا ادعا می کند که معبودش تنها خداست و لا غیر و می گوید ایّاک نعبد در حالی که شیطان را می پرستد ، یا می گوید الله اکبر ، خدا نزد من از هر چیز دیگر بزرگتر و برتر است در حالی که مال و جاه و شئون دنیوی درقلبش ریشه دوانیده،بیشترمورداهمیّت و اعتناءاست.
اگر به او بگویند فلان گناه را برای خدا ترک کن حاضر نیست ولی اگر بداند ضرر مالی یا آبروئییاسایرشئوندنیویبرایشداردترکمی کند.

امام صادق علیه السلام میفرماید :

وقتی که تکبیر نماز می گویی باید تمام موجودات را نزد عظمت خدای تعالی کوچک بدانی زیرا هر گاه بنده ای تکبیر بگوید و خدا بداند در قلبش چیزی بر خلاف تکبیر اوست یعنی غیر از خدا را بزرگتر می داند به او می فرماید ای دورغگو آیا با من خدعی میکنی به عزّت و جلالم سوگند البته ترا از سیرینی ذکرم و از رسیدن به جوارم و از لذت مناجاتم محروم می سازم .

خدعه ی با بزرگان دین

نیرنگ با بزرگان دین مثل اینکه با ایشان می گوید (( موال لکم و لاولیائکم )) یعنی شما و دوستان شما را دوست می دارم در حالیکه با دوستان علاقه ای ندارد و ملاحظه ی نسبتشان را با اهل بیت علیه السلام نمی نماید و یا می گوید (( التارک للخلاف علیکم )) آنچه که مخالف شما در آن است آنرا رها کننده ام در حالیکه هزاران مرتبه مخالفتشان را کرده و ومی کند و نظیراینها.

منبع : کتاب گناهان کبیره اثر شهید آیت الله دستغیب
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا