خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

آیا طول عمر امام زمان علیه السلام طبیعی است بازگشت به انتظار
ثبت شده در تاریخ 19-آبان-1392 -- تعداد بازدید : 1464 بار

یکی از شبهات در خصوص وجود مقدس آقا امام زمان علیه اسلام طول عمر غیر معمول ایشان از روز غیبت تا هم اکنون و تا زمان ظهور ایشان است .

شیخ مفید ( ره ) در رساله ای به ده شبهه در خصوص وجود مقدس ایشان پاسخ گفته است که یکی از آن مسائل موضوع طول عمر ایشان میباشد ، گه این عالم جلیل القدر با ذکر مثالهایی طول عمر حضرت را امری طبیعی بیان فرموده اند :


آنچه که در برخی از زمانها میان انسانها به عنوان عادتت جریان داشته ، امتناعی ندارد که در زمانهای دیگر نیز به وقوع بپیوندد  و حکمی که در آینده به وقوع می پیوندد مانند حکمی باشد که در گذشته به وقوع پیوسته است .

بر فرض اینکه بپذیریم اینگونه موارد چه در گذشته و چه در آینده عادتا جریان نداشته است ، ولی دلیلهایی که بر اساس آن خداوند را بر هر کاری و از جمله این کار قادر می داند ، این پندار نادرست مخالفان حق و ادعای آنان را باطل می سازد .

همه دانشمندان ادیان و دیگران اتفاق نظر دارند که آدم ابوالبشر علیه اسلام نزدیک به هزار سال عمر کرد در حالیکه هیچ تغییر جسمانی در او روی نداد . حالات معمولی انسانی مانند از خردسالی و جوانی به پیری ، از توانایی به ناتوانی جسمانی ، از دانایی به نادانی گردیدن برای او هرگز پیش نیامد و او پیوسته بر یک صورت بود تا اینکه خداوند متعال جان او را گرفت .

این امر با شگفتی دیگری نیز همراه بود که او نه از ازدواج یک زن و مرد بلکه از خاک بوجود آمده و گل سخت و چسبنده به طبیعت انسانی منتقل گردید ، و همه اهل کتاب آنگونه که بیان کردیم ، در این مطلب نیز اتفاق دارند .

قرآن کریم همچنین بیان می کند که نوح علیه السلام  پیامبر خداوند جل جلاله در میان قوم خود فقط 950 سال برای انذار زندگی کرده است

و پیش از این مدت هم زندگی دارای زندگی طولانی بوده ، بدون آنکه هیچ سستی و پیری و ناتوانی و نادانی در او راه پیدا نماید .

همچنین تمام دانشمندان اهل کتاب متوفق هستند که پیش از حضرت ابراهیم علیه السلام سپید شدن مو میان ابنای بشر نبوده است .

اخبار و روایات فراوانی است که عمر طولانی معمرین عرب و عجم و هند و دیگر ملتها و نژادهای بشری و شرح حال آنها را تایید می کند اینان با اینکه عمری طولانی داشته اند ، ولی عقل و خردشان بر جای خود استوار بوده است . این اخبار همچنین در بردارنده تفصیل داستانهای معاصران و خطبه ها و اشعار ایشان است و همانگونه که بیان کردیم اهل حدیث در صدور و صدق اخبار و روایاتی که طول عمر و شرح حال آنها را بیان می دارد هیچگونه اختلافی ندارند .

شرح حال این افراد به صورت کامل در کتب مختلف مانند : الایضاح فی الامامه و کتاب المعمرین و غیره موجود بوده که علاقه مندان می توانند به آنها مراجعه نمایند ، اما در اینجا نیز چند نمونه  از آنها را به اختصار بیان می گردد .

یکی از این افراد لقمان کبیر پسر عاد است . او پس از حضرت خضر علیه السلام از همه انسانها بیشتر عمر کرده است . بنابر نقل دانشمندان عمر او 3500 سال بوده است . برخی گفته اند که او به اندازه عمر هفت کرکس زندگی کرده است ، بدینگونه که او جوجه کرکسی را می گرفت و آن را در کوه قرار می داد و زندگی می کرد ، هنگامی که آن کرکس می مرد کرکس دیگری را می گرفت و پرورش می داد تا آخرین آنها که لبد بود . لبد از همه آنها بیشتر عمر کرد .

یکی دیگر از معمرین ربیع بن صبیح بن وهب بن بغیض بن مالک بن سعد بن عدیبن فزاره است . سیصد و چهل سال عمر نموده و پیامبر اکرم صلوه الله علیه و آله را درک کرد ولی اسلام نیاورد .

یکی دیگر از معمرین مستوغرین ربیعه بن کعب است . او 333 سال عمر کرده است .

یکی دیگر از ایشان ضبیره بن سعید بن سعد بن سهم بن عمرو است که 220 سال عمر نمود و هرگز پیری را درک نکرد و اسلام را درک کرد ولی اسلام نیاورد .

یکی دیگر از معمرین که هیچ کس در طول عمر ایشان اختلافی ندارد حضرت سلمان فارسی علیه اسلام است ، که بسیاری از دانشمندان می گویند او مسیح علیه السلام را دیدار کرده است و پیامبر صلوه الله علیه و آله را نیز درک نموده است و در زمان عمر بن خطاب در گذشت و عمر او را 300 یا 350 سال گفته اند .

ایرانیان نیز چنین می پنداشتند که پادشاهان باستانی آنها دارای عمرهای طولانی هستند و عمر آنها از معمرین عرب که نام بردیم بسیار بیشتر است . یکی از پادشاهان ایرانی که عمری دراز کرد همان کسی است که جشن مهرگان را پایه ریزی نمود و 2500 سال عمر کرد .

 

 

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا