خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

سوره بقره آیه 86بازگشت به دانستنی های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 22-آذر-1391 -- تعداد بازدید : 2088 بار
أُولئِکَ الَّذينَ اشْتَرَوُا الْحَياةَ الدُّنْيا بِالْآخِرَةِ فَلا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ يُنْصَرُونَ
اینان همان کسانند که ( متاع دو روزه ) دنیا را خریده و ملک ابدی آخرت را فروختند ، پس ( در آخرت ) عذاب آنها تخفیف نیابد و هیچ یاوری نخواهند داشت.می دانم که بزرگان و علمای دین برای این آیه تفسیرهای کامل و جامعی را بیان نموده اند ، اما شاید ، بد نباشد که یک بار، خودمان بدون کلماتِ خاص فقهی و یا پندهای دینی ، به این آیه از قرآن مجید نگاهی بیاندازیم و فقط کمی تامل کنیم !!

جدا کمی تامل در این آیه  انسان را نگران نموده و ذهن انسان را به ریسکی بزرگ در زندگی مشغول خواهد کرد .

در جوامع امروزی از مبحث مدیریت ریسک در تمامی زمینه ها صحبت می شود ، کمتر کسی امروزه  این واژه به گوشش نخورده است و نمی داند که معنای آن چیست ، اما شاید بد نباشد تعریف ساده ای از این واژه داشته باشیم .
مدیریت ریسک یعنی فرآیند مستند سازی تصمیمات نهایی اتخاذ شده و شناسایی و بکار گیری معیارهای  که می توان با کمک آنها سطح خطر و آسیبِ ناشی از تصمیم را تا سطح قابل قبولی پایین آورد . در مبحث کنترل پروژه یکی از 12 مبحث اصلی مدیریت ریسک می باشد .

اگر در زندگی خودمان دقتی داشته باشیم خواهیم دید ، با ارزش ترین چیزی که در اطراف ما وجود دارد خود ما و آینده ی ما می باشد ، آیا تا بحال به تصمیماتی که در خصوص این مهم ترین چیزِ زندگی مان ، می گیریم مقداری فکر کرده ایم .
انتخاب یک راه درست در زندگی مهم ترین تصمیمی است که ما برای خودمان خواهیم گرفت ، اما آیا همه ما در هنگام اخذ این تصمیم ، به عواقب و میزان ریسک پذیری تصمیم خود می اندیشیم .

اگر هر کدام از ما را  به عنوان مسئول ، در کاری انتخاب کنند و یا اینکه قرار باشد یک کار ساده از امورات زندگی را برنامه ریزی کنیم ، حتما تا جایی که برای ما مقدور باشد و دانش و سطح اطلاعات ما پاسخ گو باشد ، میزان ریسک و خطرات ناشی از تصمیم خود را بررسی خواهیم کرد .
بطور مثال در خصوص خرید یک خودرو ، حتما از کیفیت  ، شرکت سازنده ، نوسانات احتمالی قیمت ، تولیدات مشابه و مزایا و معایب احتمالی ، خدمات پس از فروش ، ایمنی و خلاصه خیلی از مسائل را در نظر خواهیم گرفت تا پس از اجرایی کردن تصمیم ، پشیمان نشده و کمترین میزان ریسک پذیری را برای ما به دنبال داشته باشد .
حال برای مهمترین موجودی زندگیمان ، یعنی خودمان چکونه باید تصمیم بگیریم و چه روشی را در زندگی باید اتخاذ کنیم .
شاید بهترین سوال و از سویی ساده ترین سوال این باشد که مدت این زندگی چقدر است و آیا راه فراری از مرگ وجود دارد ؟
به سادگی ، هر کسی پاسخ خواهد داد که مدت زندگی نهایت 70 الی 80 سال خواهد بود و راه فراری از مرگ نخواهد بود و در طول تاریخ بشر هیچ انسانی نبوده است که تا کنون بتواند از این حادثه جان سالم به در ببرد .
خوب ، حالا بیایید مقداری فکر کنیم ، اگر مرگ واقعا قطعی است ، میتوان به بررسی بعد از آن بپردازیم .
از دوحال خارج نخواهد بود ، یا زندگی پس از مرگ وجود ندارد و یا اینکه زندگی پس از مرگ وجود داشته و تمام وقایعی که در قرآن و روایت آمده است به وقوع خواهد پیوست .
با توجه به مبحث مدیریت ریسک ، نمی دانم چگونه ما انسانها حتی یک درصد را برای حالت دوم در نظر نمی گیریم ، حتی یک درصد هم احتمال نمی دهیم که این جهان با این عظمت و این نظم بی مانند ، مالکی دارد .
حتی یک در صد هم احتمال نمی دهیم که شاید پس از این زندگیِ کوتاه ِ 70 الی 80 ساله قرار است روزی دوباره زنده شویم و خلقت ما و این جهان هستی بی دلیل و بیهوده نبوده .
حتی یک درصد هم احتمال نمی دهیم که روزِ حسابی وجود خواهد داشت و در آن روز ما چگونه باید خود را نجات دهیم و ادامه زندگی خود را چگونه باید تضمین کنیم .
در این دنیا برای یک زندگی کوتاه (البته نسبت به زندگی بعد از مرگ ) مثلا برای خرید یک خانه چندین ماه برنامه ریزی می کنیم ، بعد 15 سال قسط می دهیم ، تا شاید اگر عمرمان جواب داد در این خانه 10 یا 15 سالی با آسودگی زندگی کنیم ، اما آیا یک در صد هم برای خانه ی آخرت که باید هزار سال ، شاید هم صد هزار سال و به گفته قرآن تا بی نهایت در آن زندگی کنیم برنامه ریزی کرده ایم .
آیا حتی لحظه ای به این فکر بوده ایم که اگر آیات قرآن حتی یک در صد واقعیت داشته باشد ، تکلیف ما در آخرت چه خواهد بود .
آنوقت آیاتی مانند آیاتِ فوق جدا انسان را می ترساند ، ما که اصلا به فکر آخرت نیستیم و جز دنیا نداریم ، یعنی جدا تخفیفی برای ما نخواهد  بود ؟  و هیچ یاوری برای ما نخواهد بود ؟

خداوندا تو خود نیک می دانی که ما بندگانت همگی در غفلت و جهالت به سر می بریم و نه از نعمت عقل بهره می بریم و نه از نعمت پیامبر و قرآنت ، ولی خدایِ من ، همانگونه که از روی کرم و رحمتت تا کنون ما را متنعم به نعمتهایت گردانده ای و در این دنیا برای ما نصیبی بیش از لیاقتمان قرار داده ای ، نعمتت را برما تمام کن و ما را از بند جهالت و غفلت برهان تا شاید یادمان بیاید که این دنیا فانیست و هرگز انسانی از مرگ رهایی نداشته است .

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا