خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

جلوه های قرآن در کربلابازگشت به دانستنی های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 05-مرداد-1392 -- تعداد بازدید : 1687 بار
 جلوه های قرآن در کربلا
 
          قرآن بارها می فرماید: به منطق و حق فکر کنید، نه به تعداد نفرات، و تعبیرات، از قبیل «اکثر هم لایعلمون» 1 « اکثرهم فاسقون»2 «اکثرهم کاذبون»3 بکار برده است.

          قرآن میفرماید: هر گامی و کلامی باید براساس بصیرت باشد «ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتّیعی»4 امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل و اصحاب(ع) روز عاشورا ده سخنرانی کوتاه برای موعظه و ارشاد مردم داشتند. قرآن، از ایثارگران تجلیل میکند؛ «و یؤثرون علی انفسهم»5 در کربلا جلوه های بسیاری از ایثار به چشم میخورد که نمونه بارز آن ایثار حضرت ابوالفضل العباس(ع) است.

          قرآن به عفو کردن و پذیرش عذر مردم سفارش میکند که نمونه بارز آن در کربلا عفو و بخشش حرّ بن یزید ریاحی است. قرآن میفرماید: «ولعاقبه للمتقین»6 و «العاقبه لاهل التقوی للتقوی»7 در کربلا نام نیکی از دهها هزار جنایتکار نیست، اما نام 72 تن سرباز امام حسین(ع) همچنان زنده است.

          قرآن میفرماید: ای پیامبر! ما نامت را بلند داشتیم؛ «و رفعنا لک ذکرک»8 در کربلا نام حسین(ع) برای همیشه بلند آوازه ماند.
          قرآن میفرماید: «امرت لان اکون اول المسلمین»9 یعنی رهبر باید پیشگام باشد و در کربلا امام حسین فرزندش علی اکبر(ع) را قبل از جوانان بنی هاشم به میدان نبرد فرستاد.

          قرآن میفرماید: «فاستقم کما امرت و من تاب معک»10 ای پیامبر! تو و یارانت استقامت بورزید، در کربلا بهترین جلوه های استقامت را در امام حسین و یارانش می بینیم.

          قرآن میفرماید: بدی های مردم را با خوبی جواب دهید!« و یدرؤن بالحسنه السیئه»11 در کربلا حرّ راه را بر امام می بندد ولی امام حسین(ع) تشنگان لشکر حرّ و حتی به اسبهای آنها آب میدهد.

          قرآن به تسلیم ورضا در پیشگاه خدا سفارش میکند، امام حسین(ع) نیز که روزی بر دوش پیامبر اسلام (ص) و روزی زیر سم اسبان، در هرحال راضی و تسلیم خداوند است.
 
 
 
 
 
 
 
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1. 1- آل عمران آیه 185        2- انفال آیه 34            3- شعرا آیه 23            4- یوسف آیه 108        5- حشر آیه 9      6-اعراف آیه128  
  2. 7- طه آیه 132                                8-انشراح آیه 4             9- زمر آیه 12             10- هود آیه 112         11- رعد آیه 22
  3.  
  4. منبع: قرآن و امام حسین(ع) نوشته محسن قرائتی
 
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا