خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

سگ آبیبازگشت به برگزیده از کتاب
ثبت شده در تاریخ 08-آبان-1389 -- تعداد بازدید : 1500 بار
در کتاب گانگ هو در خصوص سگ آبی نکات جالبی نوشته شده :
در این کتاب فردی که در حال آموزش یک مدیر کارخانه برای نجات دادن کارخانه از تعطیلی و نابودی میباشد مدیر را در یک صبح بعد از بارش شدید باران و راه افتادن سیلاب به یک برکه میبره تا تلاش دسته سگهای آبی رو برای بازسازی سدی که به خاطر باران شدید از بین رفته با هم مشاهده کنند .
بعد از رسیدن به برکه فرد راهنما و مدیر در جایی مخفی میشوند تا بتوانند خوب سگهای آبی رو زیر نظر داشته باشند بعد فرد راهنما از مدیر سوال میکنه که این سگها رو ببین و بگو که رئیس گروه کدامیک از اونهاست .
مدیر نوع کار کردن هر کدام از سگها رو که میبینه همون سگ رو به عنوان رئیس گروه اعلام میکنه و بعد از چند لحظه با دیدن نوع عملکرد سگ دیگه بعدی رو رئیس اعلام میکنه .
تا اینکه به راهنما اعلام میکنه که من اصلا نمی تونم تشخیص بدم که کدامیک از اونها رئیس گروه هستند و این همون راز سگهای آبی بوده .
سگهای آبی در حین بازسازی سد کارهای جالبی انجام می دادند به طور مثال زمانی که یک نفر از آنها جوبهای خوبی را که به راحتی قابل جابجایی بود می یافت دیگران را نیز خبر میکرد تا از آن چوبها استفاده کنند و آن موقعیت را فقط برای خود حفظ نمی کرد .
در هنگام بروز خطر با زدن دم خود به آب همه اعضای گروه را با خبر می کردند .
زمانی که یکی از اعضا گروه چوبی را در جایی از سد قرار می داد دیگران هرگز آن چوب را جابجا ننی کردند تا خود آن فرد کار خود را به پایان برساند .

نوع تقسیم کار در گروه سگهای آبی به نحوی هستش که نمی توان به درستی از عملکرد آنها در حین کار تشخیص داد که کدامیک رئیس گروه هستند در واقع افراد گروه آنقدر در خصوص کاری که درحال انجام آن هستند مهارت داشته و هدف را به خوبی می شناسند که نیازی به مدیر و با رئیس ندارند البته رئیس گروه به صورت غیر مستقیم امور را در کنترل دارد .
راز سگ آبی به مدیران این آموزش را میدهد که در یک مجموعه باید مدیریت به پرسنل آموزش داده شود تا خود آنها مدیر کار خود باشند و مدیران نقش خود را نادیده گرفته و بیشتر در نقش یک رهبر و معلم مجموعه خود را کنترل و اداره کنند و این در صورتی رخ خواهد داد که اهداف و ارزشها برای تمام اعضای گروه کاملا شناخته شده باشد و پرسنل خود مدیر خود باشند
 
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا